Ustaların Eserleri

143

Klasik müzik bestelemeye çalışan benim gibi amatör müzisyenler için geçmiş ustaların eserlerini incelemek hayati önem taşıyor.

Ustaların çalışmalarını incelemek, didik didik etmek benim çok büyük keyif alarak yaptığım bir çalışma. Zaten klasik müzik ya da epik film müziği bestelemeyi isteyip de bu tarz bir çalışma yapmamış olan yoktur herhalde.

Bu iş için çoğunlukla bilgisayar programları kullanılıyor. Notalar ekrandan kayarken aynı anda eseri dinleyebiliyoruz. Hem istediğimiz zaman diğer bütün enstrümanların sesini kapatıp sadece incelediğimiz enstrümanın sesini duyabiliyoruz. Son derece faydalı ve eğitici…

Bilgisayarlarda kullanılan ses teknolojisi son derece gelişmiş olduğu için neredeyse eseri gerçek bir orkestra seslendiriyor zannediyoruz. Piyasada istemediğimiz kadar, tamamını incelemeye ömrümüzün yetmeyeceği kadar bilgisayar notası var. Büyük nimet doğrusu…

Ancak bilgisayar programlarının bazı handikapları var maalesef.

İlk olarak çok pahalılar. Sektörün at başı giden iki oyuncusu Finale ve Sibelius. Örneğin Finale altı yüz dolar civarında. Profesyonel nota yazım ve beste işinde olmayanlar için bu parayı vermek israf olur sadece. Kopya yazılım kullanmak kul hakkı yemek ve düpedüz haram olduğu için o konuya hiç girmiyorum. Kişinin vicdanına kalmış…

Sadece programla da bitmiyor iş. Program için gerekli olan gerçekçi ses dosyalarını içeren VST plug-in’ler neredeyse programdan daha pahalı. En gelişmiş plug in’leri üreten Native Instruments, East West gibi firmaların web sitelerine girip fiyatları inceleyebilirsiniz. Programları VST kullanmadan çalıştırdığınızda çıkan ses çöplük gibi oluyor, 1990’ların atari müziklerinden biraz hallice yani.

İkinci handikap ise doğru yazılmış nota bulmanın zorluğu… İnternet üzerinde milyonlarca nota olabilir ancak bunların çoğu yanlış ve özensiz yazılmış notalar, deneysel çalışmalar. Bu sayı çokluğu benim için çöplükten başka bir şey ifade etmiyor.

Sizinle bir albüm ve bir nota e-kitabı paylaşmak istiyorum. Albümü i-tunes üzerinden, kitabı da Google books üzerinden dakikalar içinde bilgisayarımıza indirebiliyoruz.

Albümün adı “Mozart- Complete String Quartets”. Talicsh Quartet tarafından çıkarılmış bir albüm.

 

 

Kitabın adı da tahmin edebileceğiniz gibi “Mozart- Complete String Quartets”. Dover Chamber Music tarafından yayınlanmış.

Kitaptaki notalar “full score” şeklinde, yani tüm enstrümanları alt alta tek bir sayfada görebiliyoruz.

Kitabı bilgisayarımda açıyorum ve media player’da çal tuşuna basığım andan itibaren dinlediğim müziğin notalarını ekrandan takip edebiliyorum.

Şu ana kadar incelediğim kadarıyla kitaptaki notalar ile albümdeki icra birebir örtüşüyor.

En önemlisi de müziği bilgisayar programından değil de gerçek bir albümden dinlemek. Kitap ise hatasız ve tam olmasıyla ayrı bir güven veriyor.

Kabul etmek gerekir ki bilgisayar programları daha pratik ve kullanışlı ancak yukarıda önerdiğim kitap albüm eşleştirmesi inanın çok daha keyifli. Bilgisayarda sürekli çalınan yeri farklı bir renkle gösteren notalar insanı tembelliğe de itebiliyor bir süre sonra.

Bu şekilde daha başka eserler için de kitap albüm eşleştirmeleri yapılabilir. Örneğin yine Mozart’ın muhteşem 40 numaralı G minör senfonisi… Hem daha keyifli hem daha ucuz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen buraya adınızı yazın.