The Hunt For Atlantis

155

Amazon’da ilginç şeyler ararken indirime girmiş kitapların reklamlarına gözüm takıldı ve bu kitaba ister istemez tıkladım. Konu Atlantis olunca bende karşı konulmaz bir istek uyanıyor nedense.

Kitap neredeyse bedava denecek kadar ucuz olunca, bir de Kindle’ımıza anında indirme imkanı verilince “ne kaybederim ki” deyip kitabı satın aldım.

Açıkçası yazarı hiç tanımıyordum, hakkında en ufak bir fikrim yoktu. Önyargıya kapılmamak için ne kitap ne de yazar hakkında hiçbir yorumu okumadan hemen kitabı okumaya başladım.

Öyle bir kitap almışım ki her sayfası maksimum düzeyde aksiyon içeriyor. Öyle ki yazara “biraz yavaş lütfen” diye seslenesiniz geliyor.

Clive Cussler okuyanlar üstadın herhangi bir kitabını alıp aksiyon düzeyini beşle çarparlarsa bu kitap hakkında bir fikir edinebilirler.

Hatta öyle ki tam “hah şimdi işler biraz duruldu” diye düşündüğünüz anda yeni bir hareketlilik başlıyor.

Mcdermott karakter oluşturmada ve bunu okuyucuya yansıtmakta ne kadar usta olduğunu hemen gösteriyor. Romandaki kahramanlarla o kadar bütünleşiyorsunuz ki aman başlarına bir kötülük gelmesin diye hop oturup hop kalkıyorsunuz.

Kurgu konusunda kitabın hiçbir eksiği yok, gayet tatmin edici. Cussler’dan alışık olduğumuz ve bu tip romanlarda biraz da mecburi olan geniş coğrafyalara seyahat durumu bu romanda da var. Dünyanın ucu bucağına gidip gelmeler işe son derece renk katıyor.

Ama ben tekrar aksiyon yoğunluğu konusuna gelmek istiyorum. Tamam, okuyucuyu kitaba zımbalamak güzel bir olay, her an yüksek dozda heyecan ve hareketlilik harika ama biraz yorucu mu ne…

Mcdermott harika bir roman ortaya çıkarmış olsa da Cussler’ın olgunluğuna erişmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Web tasarımı konusundaki bilgisini göstermek için sayfasına bir tomar özellik ekleyen, “bakın bunu da yapabiliyorum, bunu da biliyorum” diye göstermeye çalışıp ziyaretçiyi yoran hevesli bir webmaster havası sezdim yazarda.

Aksiyonu ve durgunlukları tam zamanında ve yerinde kullanabilmek ayrı bir ustalık istiyor. Büyük bestecilerin eserlerindeki hareketli ve durağan bölümlerin uygun bir şekilde serpiştirilmesi gibi…

Her şeye rağmen harika bir roman ve okunmayı kesinlikle hak ediyor. Eğer indirime girerse yazarın başka kitaplarını da hiç düşünmeden alırım.

Artık neredeyse doksan yaşına gelmiş olan Clive Cussler’ın mirasını devralabilecek genç yazarların var olduğunu bilmek çok keyifli bir durum.

Macera romanı tutkunlarına, araçlarını hep son viteste kullananlara şiddetle tavsiye edilir…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen buraya adınızı yazın.