Satranç Çalışmaları İçin Ucuz Bir Çözüm: Raspberry Pi

315

Elektrik fiyatları aldı başını gitti. Kaçak bedeli gibi saçma sapan ek yüklerle de ödememiz gereken ideal miktarın çok üzerinde faturalarla karşılaşmaya başladık.

Bilgisayarım açıkken artık gözüm sık sık prize taktığım wattmetre’ye kaymaya başladı. Normal kullanım esnasında yaklaşık 100 watt çeken makine oyun vb uygulamalarla 150 ve hatta 200 değerini rahat rahat geçiyor.

Peki satranç uygulamalarıyla sık sık haşır neşir olmak, internette sörf yapmak, ufak tefek yazılar yazmak için bu kadar elektrik harcamaya gerek var mı? Çok daha az enerji harcayarak aynı işlemleri yapamaz mıyız?

İşte bu yazı bu konuya biraz ışık tutmak için. Bizzat deneyerek edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bazılarımızın bildiği gibi piyasada kredi kartı boyutunda bir bilgisayar dolaşıyor. Raspberry Pi…

Bu küçücük bilgisayarın 3/B+ modelini geçen sene almış ve bir müddet kullanmıştım. Sonra ne hikmetse bir kenara koydum ve öylece kala kaldı.

Sadece 5 watt çeken bu cihazın gücü beni oldukça etkilemişti açıkçası. PI ile pek çok uygulamayı rahatlıkla çalıştırabiliyoruz, hatta aynı anda hem müzik dinleyebilir hem yazı yazabilir hem de başka bir kaç farklı uygulamayı da çalıştırabiliriz.

Ama tüm bunların yanında yoğun içerikli web sitelerinde yavaşlamalar ve hatta donmalar yaşayabileceğinizi hatırlatayım…

Şimdi bir satranç meraklısının hem günlük bilgisayar işlerini yapabileceği hem de rahatlıkla satranç çalışabileceği bir ortamı bu cihazla nasıl kurabiliriz ona bir bakalım.

Bu yazı Raspberry Pi kurulumu, Raspbian imajının cihaza atılması vb hakkında değildir, bu konuyla alakalı binlerce video ve site bulunuyor onların yardımıyla bu işi halledebilirsiniz.

Ancak çok önemli bir noktaya değinmeden geçemiyeceğim. O da Raspberry Pi’ın ARM tabanlı bir işlemci kullanıyor olması…

Bu da linux üzerinde windows yazılımlarını çalıştırmamızı sağlayan “wine” Pi üzerinde çalışmayacak demektir. Wine X86 tabanlı işlemciler üzerinde çalışmak için tasarlanmış bir emülatör.

Bazı insanların kafası burada karışıyor. Normal, intel işlemcili masaüstü bilgisayarına linux kuran birisi wine kurup windows uygulamalarını çalıştırabiliyor. Aynı şeyi Pİ üzerinde deneyince başarılı olamamasının sebebi işlemci mimarisinin farklı olması…

Bu sıkıntının çözümü exagear uygulamasından geçiyor.

Eğer PI üzerinde wine kurmak istiyorsanız mutlaka öncesinde exagear kurmuş olmak zorundasınız. Google üzerinden exagear yazarsanız sitesine direk gidebilirsiniz. Fiyatı 40 dolar civarında ama haber grubuna üye olursanız inanılmaz boyutlarda indirim yakalama şansınız var. Biraz bekleyip sabırlı olmak gerekiyor.

Exagear hakkında aklınıza sistemi yavaşlatıp yavaşlatmayacağı yönünde bir soru takılabilir. Aynı anda exagear, wine ve diğer uygulamaları çalıştırmak sistemi aşırı zorlamaz mı diye düşünebilirsiniz. Bu sorunun cevabını yazımın sonunda bulabilirsiniz.

İhtiyaçlarımıza geçelim…

Database programı:

Chessbase ve Chess Assistant gibi pahalı programlar yanında bir de SCID var. Kesinlikle diğer programlardan aşağı kalmayan ve ücretsiz bir yazılım SCID. Hatta diğer yazılımlardan çok daha iyi olduğu yönleri de var. Arayüz olarak biraz doksanların yazılımlarını andırsa da bu noktada bizi ilgilendiren işlevselliği, makyaj ikinci sırada önemli…

Oyun Programı:

Burada da Aquarum, Fritz, Chess King gibi arayüzlerle karşılaşıyoruz. Ancak ücretsiz olan Lucas Chess ile biraz vakit geçirirseniz olağanüstü bir yazılım olduğunu anlarsınız. Lucas Chess farklı stillerde oynayan yaklaşık 40 motorla beraber geliyor. Bu kadarını söylesem yeterli olur herhalde… Tekrar ifade edeyim Lucas Chess ücretsizdir.

Satranç motoru (Chess Engine): Belli başlı ücretli ve çok kuvvetli motorları sayacak olursak karşımıza Houdini, Fritz, Schredder, Rybka gibi devler çıkıyor. Anak hepsinden daha kuvvetli olan bir motor daha var: Stockfish. Ve Stockfish ücretsiz. SCID ile beraber rahatlıkla kullanabiliyoruz.

PDF Reader:

PDF formatında satranç kitaplarımız varsa “okular” işimizi fazlasıyla görecektir. Bir PDF okuyucuda olması gereken özelliklere optimum düzeyde sahip.

Eğitim Yazılımı:

Satrançla haşır neşir olan çoğu kimse Peshka’yı çok iyi bilecektir. Rusların insanlığa armağanı desem abartmış olmam herhalde. Aquarium arayüzüne sahip olan Peshka bir satranç severin olmazsa olmazıdır herhalde. En azından benim için öyle.

SCID ve Lucas Chess direk Raspbian üzerinden çalışabiliyor.

Ancak Peshka kurmak isterseniz kesinlikle exagear/wine ikilisine ihtiyacınız var.

Sadece 5 watt’lık bir cihazla bu programların hepsini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yavaşlık konusuna gelince, ben kesinlikle kullanmayı olumsuz yönde etkileyecek bir yavaşlık hissetmedim. Bir yanda youtube videosu açıkken diğer yanda bu programlardan birini ya da ikisini aynı anda rahatlıkla kullanabiliyorum.

Örnek vermem gerekirse:

Şu anda bu yazıyı yazdığım libre office wtirer açık,

İnernet radyosu dinlediğim clementine açık,

SCID açık,

Peshka açık,

Okular üzerinde bir satranç kitabı açık,

Tün bunlar açıkken toplam işlemci kullanım oranı: Programdan programa geçerken kısa süreli %17

Herhangi bir programı sabit kullanırken: %7

Tek kelimeyle inanılmaz…

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen buraya adınızı yazın.