Kur’an’la Yakınlaşmak İçin Bir Yöntem Önerisi

219

Toplum olarak hayatımızdan iyice uzaklaştırdığımız Kur’an’ı tekrar hak ettiği yere getirmemiz gerekiyor. Bunun da tek yolu onunla ilgilenmek.

Öyle bir devire geldik ki iş hayatından ve ailevi sorumluluklardan bunalmış insanlar kalan kısacık boş vakitlerinde doğal olarak sadece rahatlamayı düşünüyorlar. Hepimiz buna dahiliz. Akşam yatmadan önce kalan kısacık vaktimizde eğlence programı izlemek Kur’an okumaktan daha cazip, daha keyifli.

Kaldı ki bu kitaba dokunmak bile belli bir seramoniye, şarta bağlanmışken nasıl onunla ilgileneceğiz! İçinde yazanlardan çok kağıda ve mürekkebe değer veren zihniyet Allah’ın kitabını yüceltmek isterken insanları ona dokunamaz hale getirmiş. Her an elimizin altında olması gereken biricik kaynağımız, yanına gitmek için üşendiğimiz, uzak bir kaynak haline getirilmiş.

Evet, Kur’an bizim her aklımız karıştığında, çıkış yolu aradığımızda, ferahlamak istediğimizde danışacağımız ustamızdır. Küçükken örnek aldığımız, her şeyi çekinmeden sorduğumuz sokaktaki abimiz gibidir aslında. Kur’an yanına girilebilmek için önceden hazırlanıp randevu alınması gereken bir şirket idarecisi değildir.

Benim Kur’an ile ilgilenmeyi gerçekten isteyen ama bir türlü kendine fırsat oluşturamayan insanlara bir önerim var. O da Kur’an meali dinlemek.

Kur’an’la haşır neşir olmak için illa ki masa başına oturup sayfalar çevirmemiz gerekmiyor. Kur’an bir kitap olmakla beraber sözdür de aynı zamanda. İlk Müslümanların çoğunun okuma yazması yoktu, Kur’an’ı hep birbirlerinden dinliyorlardı.

Peygamberimiz tebliğini insanlara ayet yazılı notlar göndererek yapmıyordu. Ayetleri okuyordu.

Otobüste ya da metroda işe giderken geçen zamanımızı, bankalarda ya da girdiğimiz diğer kuyruklarda beklerken geçen zamanımızı kulaklıkla Kur’an meali dinleyerek geçirebiliriz. Yatağa girdiğimizde uyumadan önce beş on dakika Kur’an meali dinleyebiliriz. Sabah sporu yapmak için parkta yürüyüş yaparken de Kur’an dinleyebiliriz.

Hayatımıza Kur’an’ı tekrar sokmak için özel hazırlanmış bir mekana, ayrılmış özel bir zamana hiç gerek yok. Ne zaman istersek o zaman. Aklımıza geldiği an ona danışabiliriz.

Şimdi “yolda giderken Kur’an mı dinlenir kardeşim” diye düşünenler olacaktır mutlaka. Ya da “böyle kutsal bir kitaba bu şekilde ciddiyetsizce yaklaşılmaz” diyenler de olabilir. “Kur’an’ı sıradan müzik parçaları gibi dikkatini vermeden dinleyemezsin kardeşim, O’nu arka fon malzemesi yapamazsın, izin vermeyiz” diyenler olursa da şaşırmam.

Eleştiri yapanlardan tek bir şey istiyorum. En son ne zaman Kur’an’ı anlamaya çalışarak, üzerinde düşünerek, kafa yorarak okudunuz? Samimi bir şekilde bu sorunun cevabını önce kendinize verin lütfen.

Şimdi isterseniz adım adım kendi yöntemimi sizlere aktarayım. İsteyen uygulasın isteyen uygulamasın!

  • A_B tekrar özelliği olan bir mp3 player edinmek: Günümüzde mp3 player sahibi olmayan kimse yok gibi. Hemen hemen tüm player’larda A-B tekrar özelliği mevcut. Bu özellik şarkıların istediğimiz aralığını sürekli tekrar ediyor. Dikkat edin, şarkının tamamını değil, sadece bizim seçtiğimiz belli bir aralığı tekrar ediyor. Bu özellik uzun surelerin belli kısımlarını ileri geri sarma işine girmeden tekrar tekrar dinleyebilmemiz için hayati önem taşıyor. Zira bir saat uzunluğunda olan bir surenin ilk otuz ayetini tekrar tekrar dinleyip hazmetmek istiyorsak bu özellik tam bize göre. Otuzuncu sureye gelince ikide bir geri almak için player’i kurcalamamıza gerek yok.

 İşin güzel yanı bu özellik surenin sadece baş kısmını değil her hangi bir yerini seçmemize de izin veriyor. Yani istersek bir surenin kırk ve altmışıncı ayetlerini de sürekli tekrara sokup özümseyebiliriz.

Önemli bir not ipod claasic’lerde A-B özelliği yok.

  • Kur’an meali mp3 DVD’si almak. Ben Suat Yıldırım ve Mehmet Emin AY meallerinin ikisini de çok beğeniyorum. Burada dikkat edilmesi gereken nokta DVD’deki meallerin yaklaşık yirmişer sayfalık cüzler halinde değil de ayrı ayrı sure mealleri halinde olması. Her sure için ayrı bir mp3 dosyası olması dinleme rahatlığı açısından çok önemli.

Eveeet, ihtiyacımız olan iki unsur da hazır ise ve mp3 dosyalarımızı player’ımıza attı isek son derece basit olan ayarlara başlayalım.

 

  • A-B özelliği olan her player’da bu özelliği aktive edecek bir seçenek mutlaka vardır. Ben elimdeki Sony NWZ serisi player’dan örnek vereceğim. Ayarlar menüsüne giriyoruz. Müzik çalma ayarlarının altında “karaoke/dil öğrenme” seçeneği var. Sizlerin menüleri farklı olabilir ancak hemen hemen aynı mantık olduğu için doğru menüyü bulmakta zorlanmayacaksınız. Bu menünün altında “A-B” özelliğini aktive etmeyi sağlayacak seçeneği onayladıktan sonra ayar işimiz bitiyor.

Ayarları yaptıktan sonra sıra geldi bu özelliği nasıl kullanacağımıza:

  • Örneğimiz Hud suresi. Bu surenin Peygamberlerin tebliğlerini sırayla anlatmaya başladığı bölüme kadar olan kısmını iyice hazmetmek ve defalarca dinlemek istiyorum. Zira Kur’an öyle bir yapıda indirilmiştir ki her kelimesini can kulağıyla dinlememiz gerekir. Sureyi tanıtan giriş bölümü bitince, besmele başlarken resimde görülen tuşa basıyorum. Çünkü yaklaşık iki dakika süren tanıtım bölümünü her seferinde dinlemek istemiyorum. Player’ın ekranında küçük bir ok oluştuğunu göreceksiniz. İşte bu ok tekrar noktasının başladığı yeri gösteriyor. Yani “A” noktasını.
  • Sureyi dinlemeye devam ediyorum. Peygamberlerin kıssalarının anlatıldığı noktaya geldiğinde surenin devamına geçmek istemediğim için resimde işaretlenen tuşa tekrar basıyorum ve ekranda ikinci bir nokta beliriyor. İşte bu nokta da tekrar kısmının bittiği yer. Yani “B” noktası. Tam bu anda surenin belirlediğiniz ilk noktaya geri döndüğünü fark edeceksiniz. Yani işlem tamamdır.

Artık işaretlediğimiz alanda biz iptal edene kadar ya da pil bitene kadar aynı aralık tekrar edip duracaktır. Düşünsenize üzerinde durmak ve defalarca dinlemek istediğiniz bir kısım için sürekli player’da ileri geri yaptığınızı. Bir iki seferden sonra bıkardık herhalde.

Son olarak bu döngüyü iptal etmek için döngüyü oluşturduğumuz “o” tuşa bir kere daha basmamız yeterli olacaktır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen buraya adınızı yazın.