İmamlar ve Sultanlar

182

İslam coğrafyaları neden bu halde diye sorarız ya hep! Arkadaş muhabbetlerinde sıra bu konuya geldiğinde hepimiz kulaktan dolma bilgilerle tonlarca fikir ortaya atarız ya… Neden kan gövdeyi götürüyor, neden insanlar bu kadar cahil, nasıl oluyor da batılılar ellerini kollarını sallaya sallaya iç karışıklık çıkarabiliyorlar!

Kulaktan dolma ve bölük pörçük bilgilerimizi belli bir zemine oturtmaya, bizi çöküş noktasına getiren tarihsel olayların perde arkasını öğrenmeye ne dersiniz? Bunu yapmak için çok geç kalmış olsak da en azından bir yerden başlamak ve çaba göstermek zorunda değil miyiz!

Yukarıdaki soruların cevaplarını bulabilmek, yozlaşmışlığın kökenlerine inebilmek için bu kitabı okumak o kadar önemli ki!

Bu kitap Müslüman toplumların birilerinin elinde oyuncağa dönüşmesinin hikayesidir. Hatta bu kitap için başlı başına bir belge bile diyebiliriz.

Ömrünü doğruların peşinde koşmaya ve bu doğruları paylaşmaya adamış bir yazar İslamoğlu. Yanlış bilmiyorsam bu kitap onun ilk eseri.

Kitap bizi beynimizden vuracak bilgilerle dolu. Peygamberimizin vefatından hemen sonra Müslümanların verdiği acı sınavların bir dökümünü göreceksiniz bu kitapta. Bazı isimler tanıdık gelecek, bazılarını belki de ilk kez duyacaksınız. Ve okudukça hayretler içerisinde kalacaksınız.

Kabe’nin çatısında içki alemi yapmaya niyetlenen “islam halifesi”nden tutun da kendi aşiretinin iktidarı ele geçirmesi için büyük sahabelerin arasına nifak tohumları ekmeye çalışan münafıklara kadar pek çok şey eminim ki sizi derinden etkileyecek.

Çoğumuzun üstünkörü bildiği Cemel savaşı, Halife Osman’ın katledilmesi, Hakem Olayı, Kerbela ve daha pek çok olayın perde arkasını ve gerçek sebeplerini öğreneceksiniz.

Öğrendikçe bazı şeyleri sorgulama isteğiniz, ihtiyacınız artacak.

Bu kitabı bir solukta okuyabilirsiniz. Kronolojik sırayla giden olayların sonunda İmam-ı Azam için ayrı bir bölüm de ayrılmış.

Ama benim tavsiyem bu kitabı iki hatta en az üç kere okumanız yönünde olacak.

Kitap o kadar güzel ve sürükleyici yazılmış ki okurken sıkılmayacaksınız. Sıkıcılık bir yana sürükleyici bir roman okurmuş gibi keyif alacağınıza adım kadar eminim.

Tarihsel olaylardan tam kararında bahsedilmiş. Ne gereksiz ayrıntılar var ne de soru işareti bırakan eksik noktalar.

İnsanoğlu kendisine rahatsızlık vermedikçe problemleri çözmek için uğraşmaz. Ne zaman ki bu problemler kendisini rahatsız edip zarar vermeye başlar, ancak ondan sonra bu problemleri çözmek için yollar aramaya başlar.

Ve bir problemi çözmenin en sağlıklı yolu da onun çıkış sebeplerini araştırmak ve kökenine inmektir.

İşte İslamoğlu, günümüzün İslam coğrafyalarının karşı karşıya olduğu çöküntüden rahatsızlık duyan biri olarak, bu kötü gidişe bir son verme çabası içinde bu problemlerin kökenini araştırmış ve bize sunmuş.

Uzun yılları kapsayan, bir ömürlük zorlu araştırmaların ürünü olan bu kitabı, içinde bulunduğumuz topluma faydalı olabilmek için okumamız gerekiyor.

En azından şimdilik bize düşen görev bu diye düşünüyorum…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen buraya adınızı yazın.