Hayvanseverleri Küçümsemek

153

Sokaklardaki aç hayvanlara mama verenleri küçümseyen hatta dalga geçen bir toplum olduk. Bu dalga geçenlerin bir numaralı silahı da aç insanlardır. Hiç yardım etmedikleri halde aç, muhtaç insanları kendilerini haklı çıkarmak için kullanırlar. Bir tartışma çıktığında hemen dünyada aç insanlar olduğunu, önce onlara yardım etmek gerektiğini söylerler.

Aç insanlara yardım etme karşı tezi, hayvanlara yardım eden insanları tartışmalarda susturmak için kullanılan bir yalandır, bahanedir. En ufak bir samimiyeti yoktur. Yetim hakkı yiyenin yeri geldiğinde “hepimiz müslümanız” demesinden farkı da yoktur.

Minicik bir hayvana iki avuç yemi çok gören birinin muhtaç insanlara yardım etme ihtimali nedir sizce!

Bu arada hayvan sevmediği halde fiili olarak muhtaç insanlara yardım eden insanları ayrı bir köşeye koymak ve büyük saygı duymak gerek. Konumuz onlar değil.

Herkes hayvan sevecek diye bir kural yok, bazı insanların yapıları buna müsait değil, yaratılışları farklı. Bunu kabul etmek ve saygı duymak lazım. Ama hayvanlara yardım edenleri küçük görme küstahlığı nereden geliyor!

Allah’ın yeryüzüne halife olarak indirdiği insanın, yeryüzündeki en zararlı, yayılmacı ve saldırgan parazite dönüşmesinin öyküsüdür bu küstahlık. Bu küstahlığın içinde bencillik, cehalet, tükenmişlik ve sapkınlık vardır.

Sırf insanlar dalga geçmesin diye sabahın köründe, hava ağarmadan önce dışarı çıkıp mahalledeki kedi köpeklere mama veren elleri öpülesi insanlar tanıyorum. Tepki çekmemek, alay konusu olmamak için hayvanlara gizlice yardım edenlerin ülkesi burası, ne yazık…

Evinden buram buram pişen et kokusu yayılırken karşı duvardaki hamile kediye bir sürahi dolusu su fırlatanların ülkesi burası, ne yazık…

Hadi en ufak birşey vermiyorsunuz da verene niye karışıp küçük görüyorsunuz? Minicik, çaresiz hayvanların da yaşama hakkı olduğunu unutmak nasıl bir gaddarlık!

“O kadar aç insan var, önce insanları düşünmemiz lazım” diyenler istedikleri kadar düşünebilirler, düşünmek masrafsız nasıl olsa. Konuşmak da bedava… Yapmadığı, inanmadığı şeyleri durumu kurtarmak için çok rahat söyleyebilen bir toplumuz nasıl olsa.

Bir arkadaşım mahalledeki birkaç kedi için mama almış eve dönüyorken önünden geçtiği dükkanın sahibi elindeki kedi mamasını görünce “önce insanlara yardım edin” diye laf atıyor. Bu esnafla arkadaşım daha önce tanışmıyorlar bile. Küstahlığa, saldırganlığa bakın.

Şimdi sorarım size: Bu iki kişiden muhtaç insanlara yardım etme ihtimali yüksek olan hangisi acaba? Tabii ki Allah bilir ama sahneye bir bakın. Bir yanda fiili olarak gerçekten parasını aç hayvanlar için harcamış biri, diğer yanda iki avuç yemi çok gören küstah biri.

Çikolata almak için dükkanına gelen beş yaşındaki kız çocuğunu elli kuruşu çıkışmadığı için azarlayıp kovmaya yeltenen esnaflar var bu memlekette. O günden sonra bir kere bile girmedim o dükkana. Demin bahsettiğim esnafla bu adam arasında hiçbir fark yok, mayaları aynı.

Bizim atalarımız kış aylarında vahşi hayvanlar ölmesin diye dağlara yiyecek bırakıyordu. Bizzat bunun için görevlendirilmiş memurlar vardı. Nereden nereye geldik…

Hayvanseverleri küçümseyip balkondan balkona aşağılayıcı dedikodu yapan ev hanımları, eğer çocuğunuz varsa bana göre siz çocuk yetiştirmiyorsunuz, sadece yavrunuzu besliyorsunuz.

Başka da bir söze gerek yok…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen buraya adınızı yazın.