Hangi Programlama Dili 2

143

İlk yazıda başlangıç tercihimin C# olduğunu belirtmiş ama sebeplerine girmemiştim. Şimdi isterseniz C# ve en büyük rakibi Java dilini bazı açılardan karşılaştırarak devam edelim. Diğer alternatifler olan C ve C++ eğer ana mesleğimiz programcılık olmayacaksa bize baş ağrısından başka bir şey getirmeyecektir. Tabii bu benim kişisel fikrim; katılmayanların da haklı sebepleri mutlaka vardır.

Küçük bir hatırlatma yapmama izin verin; geçen yazıdan hatırlayacağınız üzere bu yazı programcılığı profesyonel meslek olarak yapacak kişiler için değil, yan uğraş olarak görenler için.

Java ve C# karşılaştırılırken ilk önümüze sunulan şey Java’nın platform bağımsız bir dil oluşu. Yani yazdığımız programlar ister Linux ister Windows olsun Java Virtual Machine kurulu her sistemde çalışacaktır.

Bu fikir yeni başlayanlara ilk başta çok cazip geliyor ve fazla araştırma yapmadan, düşünmeden tercihlerini hemen Java’dan yana kullanıyorlar. Şimdi kim bir taşla iki hatta üç kuş vurmak varken her platform için ayrı ayrı program yazmaya uğraşır değil mi!

Peki kazın ayağı öyle mi! Değil elbette… İşyerlerinde ve evlerinde kaç kişi Linux kullanıyor ki! Windows, kullanım oranı itibarıyla dünya üzerinde aslan payına, hatta daha fazlasına sahip.

Linux’un Ubuntu, Mint, Manjaro ve daha pek çok dağıtımlarını uzun süre kullanmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki Windows daha uzun bir süre aslan payına sahip olacakmış gibi görünüyor. Uzun süre bilgisayarına Windows kurmadan kendini sadece Linux kullanmaya zorlamış biri olarak yazıyorum bunları… Eninde sonunda Windows kullanmaya başlıyorsunuz.

Kaldı ki biz programcılığı olabilirse ek gelir kazanmak için de yapacağız. Linux’un altında yatan GNU felsefesi buna uyar mı? Kesinlikle hayır. Ücretsiz paylaşım felsefesi üzerine kurulmuş, dağıtımları ve çoğu işe yarar programı ücretsiz olan bir sistemde program satıp para kazanamayız… Bu kadar basit.

Bir diğer karşılaştırma unsuru syntax, yani yazım kuralları. Her iki dilin de yazım kuralları neredeyse birbirinin kopyası olduğu için pek bir fark yok diyelim ve geçelim.

Her iki dil de OOP, yani nesne yönelimli, bunu da geçelim.

Şimdi gelelim en önemli karşılaştırma unsuruna:

Java ve C# geliştirme ortamları, yani IDE’ler…

Java programları yazmak için Eclipse ya da Netbeans kullanılıyor. C# içinse Microsoft’un piyasaya sürdüğü Visual Studio gibi bir dev kullanılmakta.

Eclipse ve Netbeans ücretsiz, Visual Studio’nun ise Enterprise sürümü ücretli, Essentials sürümü ücretsiz.

Essentials deyip üstünü bir kalemde çizmeyelim lütfen, bu sürüm ücretsiz ancak sıradan bir programcının hemen hemen tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Eğer yirmi kişilik bir ekip değilseniz ve dünyayı sarsacak devasa bir proje üzerinde çalışmıyorsanız “Essentials” rahat rahat ihtiyacınızı görecektir.

Visual Studio’yu bir ana platform olarak görebiliriz. Üzerinde C++, C#, Visual Basic gibi tonlarca programlama dilinde yazılım geliştirebiliriz. Tercih bize kalmış.

Günümüz itibarıyla kullanım kolaylığı, görsellik ve rahatlık açısından ne Eclipse ne de Netbeans Visual Studio’nun yanına bile yaklaşamıyor maalesef. Keşke yaklaşabilseydiler…

Pizza dağıtan bir firmaya bilgisayar programı yazdığımızı düşünelim:

Önce programın algoritmasını kuracağız, hangi işlemlerin hangi sayfalardan yapılacağını tespit edeceğiz, gerekli menü ve butonlara karar verdikten sonra müşteriyle mutabık kaldıktan sonra programı yazmaya başlayacağız.

İşte bu noktada Visual Studio’nun kişiye ne kadar zaman kazandırdığı öyle bir ortaya çıkıyor ki!

Visual Studio, programımızın görsel kısmını ve daha birçok şeyi sürükle bırak yöntemiyle rahatça halletmemizi sağlıyor. Örneğin programa bir “timer” ekleyeceksek araç kutusundan bunu sürükleyip forma aktarıyoruz, bu kadar.

Aynı şeyi Eclipse üzerinde yapmak hatta daha da basitleştirelim, bir butonu formumuza eklemek çok daha fazla emek ve zaman gerektiriyor.

Visual Studio’nun kod blokları sekmesini incelediğinizde oradaki kodların Eclips’te elle yazılması gereken kodlarla neredeyse aynı olduğunu göreceksiniz.

Yani Eclipse veya Netbeans üzerinde form üzerine bir buton ya da textbox ekleyeceksek bunu yapmak için mutlaka kod yazıyoruz. Ama Visual Studio’da soldaki araç kutusundan sürükleyip bırakıyoruz, o kadar.

Eclipse için geliştirilmiş Swing gibi bazı plug-in’ler var tabii ki ancak bunların Visual Studio’nun kalitesi ile yarışması şimdilik zor gibi görünüyor.

Şimdi aklınıza programcılığın mantığını kavramak açısından kod yazmanın ve buna alışmanın daha eğitici olacağı gelebilir.

Ancak şunu da unutmayalım, bahsettiğim konu programımızdaki buton, resim, şerit gibi görsel öğeler ve genelde tasarım kısmı. Programımızın geri kalanı için zaten yeterince kod yazmak zorunda kalacağız. Visual Studio bizim için istediğimiz programı baştan sona yazmıyor tabii ki.

Çalışma platformunun işimizi kolaylaştırmak için neler sunduğu, bize ne kadar zaman kazandırdığı çok önemli.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen buraya adınızı yazın.