Haber Ulaşmayan Kavimler

81

Bir televizyon programı ve din alimi olarak tanınan ünlü bir konuk…

Sunucu soruyor: “Peki hocam, kendisine haber gelmeyen insanlar ve kavimler ahirette ne olacak?”

“Alim” cevap veriyor: “Bunlar kendilerine haber ulaşmadığı için sorumlu değildirler. Bir nevi hayvan hükmünde oldukları için ahirette cennete de cehenneme de gitmeyecekler. Diğer hayvanlarla beraber toprak olacaklar.”

Vay be! Şu kendini beğenmişliğe bir bakar mısınız?

Nereden biliyorsunuz ahirette bu insanlara ne olacağını! Kur’an’da bu konu ile ilgili tek bir ayet yokken deliliniz nedir? Nasıl bu kadar net konuşabiliyorsunuz.

Allah kendisine haber ulaşmamış kavimlere azap etmeyeceğini bildiriyor Kur’an’da, o kadar. Toprak olacaklarından hele hayvan hükmünde olduklarından hiç bahsetmiyor. Çünkü O merhametlilerin merhametlisidir.

Televizyon programındaki “alim” gibi düşünen ve konuşan insanlar Allah’ın şerefli bir varlığına dil uzattıklarını bilmiyorlar mı? Hele bilgilerinin olmadığı bir konuda Allah’a rol biçtiklerinin, kendilerini O’nun yerine koyduklarının farkında değiller mi?

Kendisine haber ulaşmamış Vietnam’ın dağ köyündeki bir kadın hayvan hükmünde mi yani! Hayatı boyunca çoluk çocuğu için namusuyla çalışmış, tarlalarda ter dökmüş, kimseye kötülük yapmamış bu kadın hayvan hükmünde olduğu için ahirette toprak olacak öyle mi!

Kore’de dünyayla iletişimi sıfır olan milyonlarca kişi de bu zihniyete göre ahirette toprak olacak. Birbirine iyilik yapan, zor günlerde paylaşan, açlıktan ölmek üzere olan bir hayvanı alıp evinde besleyen insanlar hep hayvan hükmünde…

Ey bu zihniyette olan zavallılar, Allah’ın cenneti sizin küçük beyinlerinizin alamayacağı kadar büyüktür. Cenneti sahiplendiniz de oraya girecekleri siz mi seçer oldunuz? Ya da cenneti de beyinleriniz kadar küçük sanıp erkenden dolmasından mı korkuyorsunuz?

Ya o insanlar sizden daha adilse…

Ya o insanlar sizden daha namusluysa…

Ya o insanlar başkalarının hakkına çok saygılıysa…

Bu insanlara ne olacağını sadece Allah bilir. Allah, haber gelmemiş kavimlere azap etmeyeceğini bildiriyor. Allah merhametinin her şeyi kuşatmış olduğunu bildiriyor.

Bilmediği bir konuda Allah adına ahkam kesen, hele insanların akıbetlerine karar verecek kadar ileri giden insan şirk içindedir. Şirk içindedir ama sahte inancı gözünü o kadar boyamıştır ki bunun farkında bile değildir.

Allah bize ahirette bazı insanlara dünyadayken neden şirk koştuklarını, bu insanların da şirk koşmadıklarına yemin edeceklerini bildiriyor. Sonları ebedi azap tabii ki.

İnsanları kafalarına göre cennete ve cehenneme gönderen, toprak eden kişiler; size soruyorum: Kendiniz için cenneti garanti görürken sorgu sırasında bir de bu soruyla karşılaşırsanız ne yapacaksınız!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen buraya adınızı yazın.