Dandy Warhols

158

Yazacak bir sürü konu varken yabancı bir alternatif rock grubu hakkında yazmak neden!

Çünkü ciddi konuların yanında keyifli anlar da yaşamak lazım. Hem benim açımdan üzerine yazılması gereken bir grup varsa o da Dandy Warhols’dur.

2003 yılında bir arkadaşımın tavsiyesiyle dinledim ilk olarak. Arkadaşım bir reklam filmindeki müziği çok beğenmiş, aramış taramış, müziğin Dandy Warhols’a ait olduğunu bulmuş. Tabii Türkiye’de albümlerini bulmak mümkün değil, o da bir müzik mağazasına parası karşılığında grubun iki albümünü getirtmişti. Epey pahalıya mal olduğunu hatırlayabiliyorum.

Grup Portland Oregon çıkışlı, biri kadın dört kişiden oluşuyor. Davul, iki gitar ve bir klavye var. Gitaristlerden biri aynı zamanda solist.

Rock müzik yapan grubun bence en önemli özelliği tamamen kaygısız olmaları. Ticari ya da ün peşinde koşmak gibi bir kaygıyla müzik yapmıyorlar. Bu o kadar belli ki. Hiçbir albümlerini aslında bir kategoriye sokamıyorsunuz. Bir albüm içinde neredeyse disco tarzından country tarzına kadar değişen bir yelpaze yakalıyorlar. Ama hangi yöne kayarsa kaysın parçaların hepsinde kendi rock müzik yaklaşımları belirgin ölçüde hissediliyor. Hatta double albüm olarak çıkardıkları 2006 albümünü kendileri piyasaya sürmüşler. Hiçbir plak firmasıyla anlaşmamışlar. O kadar kaygısızlar yani…

Kaygılardan uzak müzik yapmalarının yanında ikinci bir özellikleri de kesinlikle yormamaları.

Örneğin Pink Floyd… Dinlemek için özel zaman ayırıp başka bir şeyle uğraşmadan konsantre olmanız gereken bir gruptur Pink Floyd. Kaymaklı ekmek kadayıfı gibir, aşırıya kaçarsanız yorar adamı.

Ama Dandy Warhols gün içinde ikide birde atıştırabileceğiniz, atıştırdıkça keyif veren bisküviler gibi. Hem de karışık cinsinden, renk renk, çeşit çeşit… Hepsi de çok keyifli.

Grubun müziğini hafif olarak nitelemem kalitesiz ya da baştan savma, basit ya da değersiz olduğu anlamına gelmez. Sakın öyle anlaşılmasın. Yormayan bir kalitesi var.

Bir de özellikle rock müzik dinleyenler çok iyi bilir ki gruplarda enstrüman çalan elemanlar belli bir ölçüye kadar o enstrümanı ne kadar iyi çaldıklarını içgüdüsel olarak göstermek isterler. Virtüözite gösterisi diyorum ben buna… Bazı çok güzel parçalarda bile bu tip durumlara rastlarız ve bu beni çok rahatsız eder. Bir şeyleri kanıtlama çabası parçanın sade güzelliğine gölge düşürür.

Ancak Dandy Warhols’ta böyle bir çaba yok. Yani hem çalanı hem de dinleyeni zorlayan gitar soloları, davul partileri, klavye partileri bu grubun müziğinde yok. Kimileri “çalamıyorlar ki, virtüoz değiller!” diyebilir. Doğru, virtüoz olmayabilirler ve bu durumda ben iyi ki de değiller demekten başka bir şey yapmam.

Grubun ilk dinlediğim albümü “Odditorium” idi. İlk görüşte aşk ilk dinleyişte aşka dönüştü. O gün bu gündür bıkmadan en ufak bir sıkıntı duymadan dinlediğim tek gruptur kendileri. İnsanın her türlü ruh haline iyi gelen bir müzik tarzları var.

Nasıl becermişler, nasıl yapmışlar bilmiyorum ama her durumda keyifle dinletiyorlar kendilerini.

İşte size örnekler:

Evimi ikinci defa su bastığını farkedip ilk şok geçtikten sonra temizlik yaparken,

Çoook büyük bir bahar temizliği sırasında tek başıma tüm evi temizlerken,

Hiç uyuyamadığım bir gecenin sabahında mecburen işe giderken yolda,

Aynı günün akşamı bitap bir şekilde eve dönerken yolda,

Kız arkadaşımla yaptığım çok fena bir telefon kavgasının ardından ilişkinin bittiğini anladığımda,

Kucağımda kedim Zeytin’le beraber evde pineklerken,

Zaman içinde teker teker albümlerine ulaşıp seriyi tamamlamaya yaklaşmış bulunmaktayım. Toplamda sekiz albümleri var ve iki eksiğim kaldı. “Torrent kullan hepsini internetten indir” diyenler olacaktır. O bana ters bir yaklaşım, bu kadarını söyleyeyim yeter.

Elbette herkesin zevki ve tarzı farklıdır ancak rock müziğin azıcık içine dalmış olanların hatta hiç dinlememiş olanların bile mutlaka denemesi gereken bir grup DW. Eminim dinleyenlerin bir kısmı bağımlısı olacaktır.

Albümleri teker teker saymamın bir manası yok, sadece satır işgal edecekler. Ya da grup elemanlarının isimleri gibi bilgilere de gerek yok bu yazıda. Merak edenler grubun sitesini mutlaka ziyaret ederler.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen buraya adınızı yazın.